RejTények

Kriptográfiai Arcképcsarnok

(KArcképcsarnok)

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Megjelenik

 

2004. év karácsonyán

 

 

 

 

 

 

 

 

(Pillanatképek az ókortól a XXI. századig)

 

 

 

 

 

Magyarázat

 

 

Szeretném megosztani Önnel kedves Olvasó a rejtésről, a titokról, az információról, a biztonságról, a rejtélyes múltról, az áttekinthetetlennek tűnő jelenről és az "egészen ismeretlen" jövőről szóló gondolataimat.

Rögtön az elején magyarázkodással kezdem, hogy erre a későbbiekben egyáltalán ne legyen többet szükség. Mit is jelent e könyv főcíme, RejTények ? 

Talán sikerült e különös szóösszetétellel kifejeznem azt az egész emberiséget végigkísérő örök kettősséget (nevezhetjük nyugodtan titoknak), amely a rejtélyek és tények, a rejtett tények, a megfejtésre váró ismeretlen és a már felhalmozott ismeretek között feszül. A kettősséget, amely mindenhova "elkísér", amelyet csak egy egyszerű, közönséges  T  köt össze, amely mégis oly erősen egybeolvadt, hogy egy fogalom, egy szó lett belőle: RejTények.

Ebben a könyvben megfejtett, megfejtésre váró és talán örökre megfejthetetlen tényekről lesz szó, mégis saját gondolataimat osztom meg Önnel. A múlt meghatározó ténypilléreire próbálok hidat építeni, amelyeken keresztül átjárhatóvá válik a jelen és megpillanthatjuk a híd túlsó végén a jövőt.

 

Ez a könyv nem szisztematikus történeti feldolgozását adja a címben jelzett témakörnek, hanem olyan válogatást, amely megvilágítja azokat a pilléreket, amelyekre a napjainkban annyit emlegetett  információs társadalom épülhet.

 

Érdekes megfigyelni eme időutazás során, hogy a titkok megszerzésének és megőrzésének módszerei, hogyan váltak egyesek elmeélesítő játékától, a háborúk szigorúan rejtett fegyverén keresztül, mindennapjaink elengedhetetlen részévé.  Mindeközben a kriptológia eszköztára egyre jobban ráépült a matematika eredményeire.  Többen vallják azt a nézetet (többek között  A.A.Albert a chichagói egyetem matematika professzora, aki egy ideig az NSA egyik vezetője volt), hogy a kriptológia lényegében absztrakt matematika.

 

Jelen könyv célja mégsem a mély matematikai levezetések, hanem a gyakorlat által felvetett problémák és az azokra adott megoldások közötti híd kiépítésének közreadása. Így az emberi gondolkodás fejlődését egy olyan nézőpontból kísérheti az olvasó figyelemmel, amely titokzatosságánál fogva a nagyközönség elől általában rejtve marad.

Ezzel homlokegyenest ellentétes felfogást képviselt Henry L.Stimson[1], akinek szállóigévé vált mondása: "Gentlemen do not read each other's mail."[2]

Ha Stimson felfogását magáévá tette volna az emberiség (főleg a politika), akkor egyáltalán nem lenne szükség rejtjelzésre, sőt általában adatvédelemre sem, így már régen nyitva állna az út a biztonságos információs társadalom felé.

Ha tehát a Stimson-féle értelemben csak úriemberek alkotnák a társadalmakat, akkor e könyv téma, illetve tények hiányában meg sem születhetett volna. De sajnos, vagy e könyv szempontjából éppen szerencsére, Stimson felfogása sem a múltban, sem a jelenben és nagy valószínűséggel a jövőben sem nő túl a szállóige szintjén.   

Figyelje meg kedves Olvasó, hogy a titokkal, titkos ügynökökkel, titkosírással, rejtjelzéssel, kémkedéssel, rejtvényekkel foglalkozó könyvek többnyire így kezdődnek:  "... a titkok elrejtése és megfejtése, azaz a titkolódzás (sőt maga a titok) olyan régi, mint maga az emberiség ...". 

Ez a megközelítés igaz is lenne, ha az élővilág az emberrel kezdődött volna. Az élő természet több millió éves előnyét azonban nem lehet ilyen könnyen átugrani, hiszen ma már tudjuk a biológia és a kifejezetten az állatok viselkedésének tanulmányozásával foglalkozó etológia ismeretanyaga révén, hogy az élővilágban élet-halál kérdése a környezethez való alkalmazkodás, a rejtőzködés "tudománya". Az evolúció évmilliókon át "dolgozott" e tudomány módszerein, a növény és állatvilág színeinek, formáinak, viselkedésmintáinak kialakításán. 

Azonban az ember az első olyan élőlény, aki mindezt tudatos kíváncsiságként és a mások kíváncsisága elleni védekezésként alkalmazta. Bizonyára már az ősembernél is megnyilvánult az a törekvés, hogy kifürkéssze "szomszédai" bensőséges dolgait, szándékait. Ez a tudatos fürkészés, puhatolózás akkor kezdett igazán széleskörben elterjedni, igazán fontossá válni, amikor az első, valóban államnak mondható társadalmi formációk megjelentek. Ekkor már nem csupán egyes személyek, családok, vagy törzsek "kíváncsisága", személyes biztonságának védelme mozgatta a titkok elrejtését, illetve mások titkainak kifürkészését, hanem "magasabb érdekek" is. Az egyes államok saját jólfelfogott érdeke megkívánta, hogy szemmel tartsák a külső (és belső) ellenséges szándékokat. Így alakultak ki azok a hivatásos szervezetek, amelyekben a titok-rejtésre és az ellenséges titkok megfejtésére szakosodott személyek dolgoztak és dolgoznak napjainkban is. Ezek a szervezetek a hétköznapi ember számára oly misztikus körülmények között, átláthatatlan falak mögött működő titkos szolgálatok.

 

E könyv egyik célja, hogy kiderüljön a kedves Olvasó számára az, hogy nem a titkok elrejtésének módszerei teszik oly titokzatossá e titkos szolgálatok működését, hiszen e módszerek gyökerei évezredekre nyúlnak vissza (és még mindig van ellesni valónk a több millió éves fórral rendelkező természettől!), hanem az alkalmazás körülményei kerültek egyre távolabb a hétköznapi emberektől. Ennek bizonyítékaként e könyvből kiderül, hogy ugyanazon rejtési, illetve megfejtési eljárások jelennek meg a hétköznapi életben (például gyermekek, vagy szerelmesek titkos levelezése), a titkos államérdekek elrejtése során, vagy akár az irodalmi művekben, vagy játékos fejtörőkben is.

Kriptográfiai arcképcsarnokunk tehát mindezen területekről bemutat jeles személyiségeket, olyanokat akikről eddig is köztudott volt titokzatos tevékenységük és olyanokat is, akikről nem is sejtette a kedves Olvasó, hogy a titokhoz valamely köze lenne.  

 

Lényegesnek tartom tehát a könyvnek azt a célkitűzését, hogy a történelmi példák és tapasztalatok tanulságaira és a még nyitott problémákra felhívja az összes olvasó figyelmét. Ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy az információs társadalom küszöbét minél nagyobb szellemi biztonságban léphessük át.

 

 

----  .  ----



[1] Az USA külügyminisztere az 1920-as évek végén.

[2] Magyar fordításban: "Úriember nem olvassa mások levelét."