Utolsó
frissítés:
2023-12-30 11:21
|
T. Dénes Tamás
Aranykönyv Kiadó, Budapest
108 oldal (A5), több mint 80 kép + kronológia táblázat
Ára: 5.500 Ft
A könyv címéből a témának megfelelően, több rejtett üzenet olvasható ki. Erre utal a különös kötőjeles írásmód, amely az Olvasóra bízza a három szó csoportosításának komolyan játékos feladatát. Aki tehát Titkos-számítógép történet-et olvas ki a címből, ugyanolyan helyesen jár el, mint az aki Titkos számítógép-történet-et olvas.
E könyv célja ugyanis éppen az, hogy ne maradjon örökre titokban, hogy a számítógépek történetének vannak kevesek által ismert titkos vonulatai is. E titkos vonulatok részben megelőzték a közismert Neumann-féle számítógépek történetét, részben azzal párhuzamosan fejlődtek, a láthatatlan színfalak mögött, a rejtjelfejtés, vagy éppen a csendes magány titkos birodalmában. A történet tehát bizonyos ponton összefonódott a rejtjelfejtés történetével, vagyis valóban a titkos-számítógépek története is, amelyek a titkosszolgálatok féltve őrzött titkait képezve maradtak a XX.század rejtett tanúi. Így bontakozik ki e könyv lapjain egy napjainkig titokban, vagy éppen az elhallgatás homályában tartott számítógép-történet, amely talán teljesen megváltoztathatta volna a mai számítástechnika e-világunkat behálózó képét.
A kötet tartalma ma már megismerhető tényekre épül, mégis megdöbbentő az a gondolatkísérlet, amelyre csábítja az Olvasót. Vajon milyen lenne (lehetne) e-világunk, ha a titkos történet válik mindennapjaink valóságává, ha a Szilícium Völgyben D.N. Lehmer és fia D.H.Lehmer, vagy A.Turing korukat jóval megelőző konstrukcióira épülő chipek hódítják meg a világ egyik legnagyobb üzletágát?
Vajon az az alapelveiben párhuzamos működésű számítógép architektúra, amely akkor a számítógépek működésének természetes alapjává vált volna, ma milyen technikai korlátokat ostromolna?
Vajon e merőben más számítógép felépítés esetén, milyen távolságban lenne ma a mesterséges és a természetes intelligencia?
A történet nyilvánosságra kerülése még indokoltabb, ha figyelembe vesszük, hogy 2002 évben volt Charles Babbage 210., Alan M. Turing 90., a 2003. évben Blaise Pascal 380., Neumann János 100., a 2004. évben pedig Norbert Wiener 110. születési évfordulója. Hiszen e mozaikokból válik érthetőbbé annak a számtalan kisebb-nagyobb óriásnak a szellemi nagysága, akiknek munkássága végül a XX. század kihívásaira adott napjainkig ható választ. A kötet tehát a teljes információ rögzítésének teljesíthetetlen igényével farag holografikus szobrot eme óriások tiszteletére.
Budapest, 2004. január
Tartalomjegyzék
Miért
titkos?
A számítástechnika rejtett gyökerei
Charles Babbage a „drágakő mozaik”
Herman Hollerith lyukkártyás
rendszere és az IBM születése
Elektromechanikus számológépből elektronikus számítógép
Az ENIAC rejtélyes mozaikja
J.V. Atanasoff a számítógép „amerikai atyja”
Az ENIAC project alkotó csapata
Az ismeretlen-ismerős Neumann János
Ismeretlen mozaikok a XX. század hajnalán
A „párhuzamos vonal”
Szun-cu, a kínai maradéktétel és Eratosztenesz szitája
A „stencil módszer” mint mechanikus „szita”
Titkos mozaikok a XX. században
A Turing-géptől a Colossus-ig
Az Enigma rejtélyes mozaikja
Az Enigma megfejtése
Az ULTRA project
Az ULTRA székhelye a Bletchley Park
A Station X múzeum és az eltűnt Enigma esete
Akkor hát ki találta fel?
A történelem mindig a győztes oldalán áll
Az Internet is Turing köpönyegéből bújt elő?
Számító vagy gondolkodó gépek?
Zárszó
A teljes kép?
A holografikus memória minden részlete „teljes kép”
Irodalomjegyzék
Névmutató
Tárgymutató
Arcképcsarnok és Kronológia